OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 16.03.2014 11:47:41 

DÁRIUS- salón pre psov

Ako sa postarať o srsť psíka

Ako na to / Rady pre začiatočníkov aj pokročilých

Čo by ste mali vedieť o srsti

Zvierací chlp je vlákno podobné ľudskému vlasu,ktoré sa skladá z mnohých zložiek, najviac však z proteínu. Kvalita a rýchlosť rastu srsti je daná mnohými faktormi - ako genetickými, tak i celkovým zdravotným stavom zvieraťa, klímou,ročným obdobím a štýlom starostlivosti.

Srsť každého plemena i jednotlivca sa však líši.Každý profesionál vie, že môžu byť veľké rozdiely i medzi jedincami rovnakej rasy - srsť môže byť tenká, silná, mäkká, pevná, riedka,hustá, poddajná i vysušená.Prirodzená štruktúra srsti je geneticky určená, ale môže byť ovplyvnená výživou,vetrom, suchom, vlhkosťou, zimou, slnkom, prašným prostredím i statickou elektrinou. Je nutné udržovať srsť čistú a nezaprášenú, pretože prach srsť oslabuje, obrusuje a následne spôsobuje jej zúženie a pretrhnutie. Tiež česanie zaprášenej srsti je obtiažne a viac jej vytrháte než rozčešete. Statická elektrina spôsobuje zamotávanie a lámanie srsti(napr. pohyb zvieraťa na  kobercoch, česanie srsti umelo-hmotnými hrebeňmi, ošetrovanie kozmetikou obsahujúcou nevhodné silikóny atd).

Pestovaná srsť a jej dokonalý vzhľad je hrdosťou každého majiteľa,symbolom krásy, dôkazom správnej starostlivosti a dobrého zdravia jedinca. Len zviera s  krásnou srsťou má šancu zvíťaziť - a k tomu Vám dopomôže kozmetika BEA natur.

 



Špeciálne prípravky

Kolekcia kozmetiky BEA natur obsahuje mnoho ďalších prípravkov k ošetrovaniu srsti, kože a uší zvieraťa, ďalej kondicionery pre finálnu úpravu tesne pred vstupom do výstavného kruhu a pod.


Ďalšie obecné rady

Šteňatá začínajte kúpať v 7. týždni veku. Šteňa vždy vysušte fénom. Už od ranné hoveku je nutné šteňa zvykať na kúpanie,fénovanie a pravidelné česanie - ušetr íVám to v jeho dospelosti mnoho nervov. K pravidelnej údržbe je nutné psa navyknúť, aby nebral pravidelnú údržbu ako „nutné zlo“. Ak psíka budeme navykať na údržbu až v roku veku, je to väčšinou už neskoro. Srsť je zamotaná, veľmi ju pri česaní vytrháme a zvieraťu je česanie nepríjemné.

  • od 4 mesiacov  veku môžete po okúpaní pridávať niektorý z kondícioneru - pre každý typ srsti je vhodný iný - všetko je nutné predom odskúšať. Asi po 4-5 kúpeloch zistíte, čo je pre jedinca najvhodnejšie, aby srsť bola v perfektnom stave.
  • vo veku 5-6 mesiacov- akonáhle máte dostatočnú dĺžku srsti-môžete začať srsť natáčať (platí pre plemená, u ktorých je natáčanie nutné -maltézáčik, jorkšírský teriéra pod). Srsť by sa nikdy nemala natáčať na sucho, pretože by sa v nátačkách mohla polámať!!! Týmto spôsobom dosiahneme krásnu, zdravú,hustú a hlavne dlhú srsť vo vynikajúcej výstavnej kondícii.
  • i pri pravidelnom  prečesávaní všetkých typov srsti doporučujeme používať Rozčesávací kondicionér - stačí veľmi malé množstvo. Dáva srsti výživu a pružnosť, zamedzuje jej lámaniu a uľahčuje česanie.
  • v prípade,že je srsť zničená nevhodnou starostlivosťou alebo z iného dôvodu (prašné prostredie, pobyt pri mori, suchom, mrazom alebo zo zdravotných príčin), tzn.že je srsť lámavá, presušená, riedka, vždy použite zmes proteínového alebo hodvábneho kondicionéru a Lanolínového oleja . Túto zmes tiež doporučujeme používať v prípadoch, kedy ju chceme „ zakonzervovať“-tým i zregenerovať a zamedziť jej presušovaniu a polámaniu- teda po výstavnej sezóne, pred odjazdom na dovolenku, alebo v prípade, kedy zviera musíme na určitú dobu zveriť niekomu, kto ho nebude pravidelne česať.Takto „ zakonzervovaná“ srsť sa nezamotáva a dostane svoju potrebnú výživu. Po návrate zviera okúpeme  šampónom , a použijeme vhodný kondícioner podla typu srsti.


Starostlivosť o oči

 niektorých jedincov dochádza k nechcenému slzeniu.K tomuto slzeniu môže dochádzať z mnohých dôvodov - prašným prostredím, vetrom, druhom stravy, ušnou infekciou alebo tiež srsťou zasahujúcou do oka, poprípade cudzími čiastočkami v očiach atď. V prípade, že máte psíka alebo mačku so svetlou,alebo dokonca bielou srsťou, slzy spôsobujú nepekné hnedé pruhy pod očami. Výborným pomocníkom je Vybielovací gel k odstráneniu tohto nežiadúceho zafarbenia.Dôležité je tiež udržiavať miesta pod očami v suchu. Tento výrobok je tiež určený pre odstránenie škvŕn od moču, slín a tmavších pruhov v bielej srsti.


Česanie

Veľmi záleží na type a kvalite srsti, ale tiež na temperamente každého  jedinca. Česanie vyžaduje individuálny prístup - je nutné venovať zvýšenú pozornosť napr. pri hormonálnych zmenách, pri odchove šteniec, ale tiež pri výmene šteňacej srsti za dospelú.  Časom poznáte, kedy sa ešte česať nemusí, a kedy je to už nutné. V každom prípade sa srsť češe preto, aby sa nemotala a nie vtedy, až je úplne zamotaná - to už býva väčšinou neskoro.Česanie je v týchto prípadoch nepríjemné a naviac veľké množstvo srsti skôr vytrháte. Obecne je možné povedať, že srsť by sa mala česať asi 1- 2x týždenne, u problémových  jedincov a problémovej srsti každý druhý deň.Táto pravidelná údržba trvá 10-15minút. K česaniu nikdy nepoužívajte umelo-hmotné hrebene ! Tieto podporujú vznik statickej elektriny,ktorá spôsobuje výrazné zamotávanie srsti!. Najvhodnejšie sú  hrebene s kovovými zagulatenými (nie ostrými) hrotmi a s antistatickou úpravou.


Kúpanie

Pri probléme so srsťou, kedy sa stáva matnou,zaprášenou a začína sa ľahko zamotávať,doporučujeme okamžité kúpanie s kompletným ošetrením srsti. Zviera, ktoré sa pohybuje veľa vonku alebo v zaprášenom prostredí je nutné kúpať častejšie. Než zviera okúpete, musí byť srsť vždy dobre rozčesaná!!! Ak však bola srsť ošetrená lanolínovým olejom a je veľmi zaprášená, nečešte! - na mastnú srsťsa rýchlejšie chytá špina a prach a pri česaní sa srsť jej vplyvom obrusuje a trhá - preto okúpte bez česania.

Srsť vždy dobre namočte teplou vodou a kozmetiku BEA natur používajte vždy podla návodu.Zvýšenú pozornosť venujte menej dostupným alebo problémovým miestam (za ušami, pod krkom, v slabinách, na bruchu). Vždy po šampóne používajte vhodný typ oplachového kondicionéru a podla potreby ho vyplachujte vodou viac či menej- podla požadovaného výsledku. Doporučujeme po kúpaní vždy srsť vysušiť fénom - u väčšiny výstavných jedincov je to dôležité.

Nebojte sa vprípade nutnosti kúpať zviera  každý týždeň! Kozmetika BEA natur nevysušuje, nedráždi a je k častému používaniu predurčená!

Pre dosiahnutie špičkovej kondície srsti používajte celú radu výrobkov BEA natur. Pretože výrobky BEA natur na seba chemicky nadväzujú, nekombinujte ich s inými značkami kozmetiky.

Radi uvítame Vaše názory,  nápady a pripomienky, ktoré prispejú k ďalšiemu rozširovaniu sortimentu produktov BEA natur.

Prajeme Vám, aby Vám Váš štvornohý kamarát  prinášal v živote veľa radosti a stal sa pre Vás pravým priateľom.

 

EKTOPARAZITY

Vonkajšie parazity

 

Patria sem blchy, vši a kliešte, ktoré zviera môže získať pri pohybe v prírode a pri kontakte s napadnutým jedincom.

BLCHY

Psie blchy sú rozdielne od bĺch ľudských. Psia blcha vie doskočiť do vzdialenosti 1,5m. Je veľká okolo1,5 až 6mm a živí sa krvou svojho hostiteľa.Krv sajú až 4 hodiny denne s prestávkami. Samička je schopná naklásť vajíčka počas 1-3 mesiacov po nacicaní krvi Vývin vajíčka trvá 7-8 dní, kedy sa vyliahnu larvy, ktoré sa živia šupinami plesňami, ale aj exkrementami dospelých bĺch, ktoré sú bohaté na krv. Zakuklené štádium trvá zvyčajne 2 týždne. Ale v nepriaznivom počasí teda nízke teploty a nedostatok potravy môže ich dĺžku života predĺžiť na 3 roky. POZOR blcha psia je medzi hostiteľom pásomnice psej. Príznakmi, že pes je napadnutý blchou, sú malé uhryznutia v podobe malých začervenaných pupáčikov a čierne zrniečka v srsti psíka.

Ako prevenciu proti blchám je možné použiť antiparazitikum vo forme obojkov, šampónov, sprejov ale i olejčekov a pipiet, ktoré možete zakúpiť v špecializovaných obchodoch alebo u veterinárnych lekárov.

 

VŠI

Voš psia je podobný parazit ako blcha. Je neprenosná na človeka ani mačku. Na psíka sa prenáša priamym kontaktom. Ide o asi 2mm splošteného sivého tvora živiaceho sa krvou. Najviac sa vyskytuje koncom leta teda obľubuje teplé počasie. Rozmnožujú sa vajíčkami-hnidami, ktoré samička lepí na srsť. Likvidovať tohto parazita je dôležité s kvalitnými prípravkami, pretože nie všetky sú schopné zničiť aj hnidy. Je dôležité okúpať psíka v troch cyklusoch  s týždenným intervalom.

 
KLIEŠTE

K
liešte obľubujú vlhké prostredie, najčastejšie sa vyskytujú v kríkoch, porastoch s vysokými rastlinami, Vývojový cyklus trvá 2 až 3 roky v závislostí od podmienok. Kliešťov je niekoľko druhov no pre nás je najdôležitejší Kliešť lužný, ktorý sa u nás vyskytuje najviac. Ma troch medzi hostiteľov, čo je dôležitá informácia, nakoľko je možným prenášačom rôznych chorôb. Pre aktiváciu kliešťa je potrebná teplota už 5 stupňov. Pred nasatím majú 3-5mm a po napití zväčšia objem niekoľko násobne. Ak sa stane, že psík domov prinesie neželaného hosťa nikdy ho neduste mydlom olejom či iným prípravkom. Kliešť je tvor, ktorý pri dusení do rany vpustí sliny, ktoré môžu niesť infekciu. Kliešťa je najlepšie zachytiť a vytočiť špeciálnou pinetkou vyrobenou priamo na túto činnosť. Sú to malé zelené pinzetky v dvoch rôznych veľkostiach. Z odskúšania môžem tvrdiť, že lepší výrobok som ešte nekúpila.

ENDOPARAZITY
Vnútorné parazity

Patria sem pásomnice a škrkavky. Tieto nepríjemné tvory poškodzujú svojho hostiteľa najmä odoberaním živín, postihnuté zviera pomalšie rastie, stráca na váhe, jeho srsť je bez lesku a je veľmi lámavá. Nie je výnimkou,že psík má poruchy nervového pôvodu.

PÁSOMNICA

Pásomnica je v priemere tenké článkovité stvorenie dosahujúce dĺžku až  niekoľkých metrov. Pásomnice sa neprenášajú zo psa na psa ale potrebujú k tomu medzi hostiteľa najčastejšie blchy.  po prehltnutí blchy sa v tele psa aktivizuje hlavička,ktorá sa pomocou ústnych háčikov prichytí v črevnom systéme. K hlavičke sa postupne pripájajú články a posledné ma jú tvar uhorkového alebo tekvicového semiačka. Práve tieto články sa časom uvoľňujú a vychádzajú von zo psíka s exkrementami. Vývoj pásomnice tvrá 16 až 21 dní kedy dosiahne dospelého veku. V črevách napadnutého psa sa často vyskytuje niekoľko desiatok pasomníc.
POZOR človek môže byť rovnako medzi hostiteľom teda nákazený pásomnícou môže byť aj človek.

P
revenciou vnútorných parazitov je pravidelné odčervovanie. Odporúča sa odčervovať 2-krát za rok. Ale povedzme si úprimne , nakoľko odčervovacie medikamenty majú len ničivý účinok, teda zlikvidujú parazity v larválnom a dospelom štádiu, nemajú preventívný dlhšie trvajúci účinok , je na zváženie či v podmienkach, keď máme doma malé deti, nie je vhodné odčervovať častejšie.Väčšina medikamentov tohto druhu je bez vedľajších účinkov.